Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

5 najczęstszych kocich chorób

0
5 najczęstszych kocich chorób

Niestety nie zawsze możesz zauważyć, że coś dolega Twojemu futrzakowi. Dlatego aby nie przeoczyć pierwszych objawów choroby, ważna jest obserwacja kociaka. Chociaż długo może nie dać po sobie poznać, że coś mu dolega, nie należy bagatelizować żadnego sygnału, który wyda się niepokojący i dziwny. Na co może zachorować Twój kot? W poniższym artykule przedstawiamy 5 najczęstszych kocich chorób.

Niewydolność nerek

Symptomy tej choroby pojawiają się, gdy nerki są już poważnie uszkodzone. O ich niewydolności mogą świadczyć nieprzyjemny zapach z pyska, brak apetytu, utrata wagi, zbyt częste oddawanie moczu czy wymioty. Niestety niewydolności nerek nie da się wyleczyć, jednak przy przestrzeganiu prawidłowego żywienia, kot może żyć długo, a przy tym normalnie funkcjonować.

Koci katar

Zwierzak może zarazić się kocim katarem poprzez kontakt z wydzieliną z nosa, oczu i jamy ustnej oraz przez korzystanie ze wspólnej kuwety, legowiska czy miski. Choroba przenoszona jest także przez opiekuna, np. na rękach. Objawia się kichaniem, łzawiącymi oczami i gorączką. Istotne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, gdyż bez tego futrzak może stracić wzrok.

Panleukopenia

Na tę chorobę najbardziej narażone są kocięta między 6 tygodniem, a 5 miesiącem życia. Panleukopenią zarazić się mogą przez bezpośredni kontakt lub drogą pokarmową. Objawia się apatią, gorączką, biegunką oraz wymiotami. Podczas leczenia podaje się antybiotyki i dba o odpowiednie nawadnianie zwierzaka.

Białaczka wirusowa

Choroba powoduje spadek masy ciała, apatię oraz brak apetytu. Najbardziej narażone na białaczkę wirusową są koty wychodzące z domu, gdyż zarażenie następuje przez bezpośredni kontakt z chorym. Niestety jest nieuleczalna i jedynie odpowiednia profilaktyka wdrożona od 8 tygodnia życia kociąt może przed nią ustrzec.

Wirus niedoboru immunologicznego

Przypadłość ta charakteryzuje się obniżeniem odporności kota. Najczęściej do zarażenia wirusem dochodzi podczas pogryzień, gdyż najbardziej występuje w ślinie, ale obecny jest także w moczu, nasieniu i mleku. Objawy choroby mogą pojawić się nawet kilka lat po zarażeniu się. Jedyną metodą ochrony przed wirusem jest izolacja kota przed potencjalnymi nosicielami.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony