Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

o kuwiecie słów kilka część 1

0
o kuwiecie słów kilka część 1

Kocia kuweta już dawno przestała być tylko zwykłym kawałkiem plastiku. Dzisiaj w handlu dostępne są toalety w przeróżnych kształtach i rozmiarach. Stworzone są również w wielu materiałów - od plastikowych, poprzez tekturowe aż do ceramicznych. Są otwarte lub zamykane, z filtrem lub bez, przesiewowe i samoczyszczące. W tym wpisie skupię się głównie na ich wielkości i kształcie.

 

Kuweta jest podstawowym wyposażeniem naszego kota. Zazwyczaj właściciele jednego kota posiadają jedną toaletę. Jest to błąd, gdyż liczba kuwet zawsze powinna być o jeden większa niż liczba kotów (1 kot = 2 kuwety, 2 koty = trzy kuwety i tak dalej…). Nie mniej część hodowców dopuszcza zasadę 1,5 kuwety na 1 kota - jest to istotne zwłaszcza przy większych stadach liczących 4 i więcej kotów. Niestety nie zawsze pojedynczy kot zadowoli się jedną kuwetą - musimy mieć to na uwadze. Wynika to z naturalnych upodobań tych zwierząt - muszą mieć wybór. Oczywiście wszystko jest proste na papierze. Bardzo dużo zależy również od terytorium kota (kawalerka, duży dom, kot wychodzący) czy obfitości pokarmu a nie tylko od ilości kocich lokatorów.

 

Nieodpowiednia wielkość, kształt czy użyty żwirek może być powodem problemów behawioralnych. Problem ze żwirem można ograniczyć wybierając te najbardziej naturalne i niepylące np. Kota Burego. Zdarza się, że koty nie chcą korzystać z toalety, bo nie odpowiada im z jakiegoś innego powodu np. jest za mała.

 

Kuweta musi mieć odpowiedni rozmiar. Nasz kot powinien mieć w niej tyle miejsca, aby spokojnie się załatwić. Za mała kuweta może skutkować tym, iż kot wypróżniając się nie trafi do środka, tylko poza toaletę. Modele zamknięte nieco ograniczają ten problem, ale generują nowy - ścianki kuwety mogą zostać pobudzone. Kierując się wielkością kuwety zwróćmy uwagę nie tylko na jej długość, ale i również szerokość i głębokość. Dobra kuweta to taka, w której kot może swobodnie się pokręcić, poszukać odpowiedniego miejsca i następnie obficie zasypać swoje odchody.

 

Głębokie kuwety sprawdzą się zwłaszcza dla kotów lubiących kopać. Niestety podczas takich “zabaw” żwir często ląduje poza toaletą. Odpowiednio głęboka kuweta pozwoli na utrzymanie mieszkania w czystości. Wybierając żwir kierujmy się upodobaniami kota - my proponujemy żwir Kot Bury - ekologiczny, zbrylający się żwirek z otrąb pszennych. Niezależnie jednak od tego, na jakie podłoże się zdecydujesz musisz zwrócić uwagę na jego ilość w toalecie. Zaleca się stosowanie minimum 5-centymetrowej warstwy żwiru. Innymi słowy musi być go tyle, aby kot na bogato i spokojnie mógł zakopać to, co zrobił. W zakrytych kuwetach nie możemy dopuścić do sytuacji, gdzie kot siedząc będzie musiał się “garbić”.

 

Dla małych kociąt wybieramy kuwety mniejsze, płytsze, z łagodnym (wyciętym) wejściem, najlepiej odkryte. Niższa kuwet sprawdzi się również dla seniora, który ma problemy z poruszaniem.

 

Złote zasady wyboru wielkości kuwety:

  • długość - min. 1,5 x  długość kota
  • szerokość - kot może zrobić pełny obrót nie dotykając ścianek
  • wysokość / głębokość - zapewniająca odpowiednią ilość żwiru (min. 5 cm żwiru) + w krytych toaletach kot może swobodnie w niej siedzieć w pozycji wyprostowanej

Kuweta nie musi być prostokątna. Dostępne są również kuwety narożne, w kształcie trójkąta. Do dobre rozwiązanie np. do mniejszych lub mało ustawnych pomieszczeń. Pamiętajmy jednak, że takie toalety mają znacznie mniejszą powierzchnię użytkową, niż standardowe (prostokątne) kuwety.

 

 

Dziękujemy Ci za przeczytanie tego artykułu, spędziliśmy mnóstwo czasu, tworząc go dla Ciebie. Mamy nadzieję, że to co napisaliśmy było dla Ciebie pomocne, interesujące lub po prostu poruszające, jeżeli tak daj znać o naszym blogu swoim znajomych i prześlij link tego artykułu dalej.

Jeżeli interesują Cię ciekawostki i porady o naszych psich i kocich przyjaciołach to zapraszamy Cię do śledzenia naszego fanpage:

  • Zapisz się do Newslettera. 

Bądźmy zatem w kontakcie.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony