Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

o kuwiecie słów kilka część 2

0
o kuwiecie słów kilka część 2

W poprzednim wpisie ustaliliśmy już jaka jest odpowiednia wielkość kuwety dla kota oraz omówiliśmy jakie może mieć kształty. Tym razem skupimy się na różnych rodzajach kocich toalet i spróbujemy ustalić jaki jest najbardziej odpowiedni dla naszego kota.

 

Kuwety odkryte

Najbardziej powszechne, ale zarazem najbardziej “naturalne” dla kota. Brak ścianek zapewnia możliwość obserwacji otoczenia, co jest istotne w trakcie “bezbronnej” czynności, jaką jest załatwianie potrzeby fizjologicznej. Otwarte toalety (zwłaszcza jeśli są zbyt płytkie) powodują wysypywanie żwiru poza kuwetę podczas kopania lub zasypywania odchodów. Jeśli jednak chcemy, aby nasz podopieczny miał właśnie taki model toalety a nie chcemy mieć żwiru w cały mieszkaniu - wybierzmy dodatkowo matę pod kuwetę. 

 

Kuwety zakryte

Dobrze się sprawdzają wśród “kopaczy”. Ścianki zapobiegają wysypywaniu się żwiru poza toaletę. Może się jednak zdarzyć, że w zbyt małej toalecie kot będzie brudził ściany. Nie czekajmy wówczas na “czas mycia kuwety”, który będzie np. za dwa tygodnie. Koty mają znacznie czulszy węch i z pewnością wolałyby aby sprzątanie nastąpiło szybciej.

Takie kuwety są też skuteczniejsze w kwestii niechcianych zapachów. Już sama konstrukcja “zakryta” ogranicza nieprzyjemny wyziewy z kuwety a część modeli posiada dodatkowo specjalne filtry (np. węglowe), które jeszcze skuteczniej niwelują przykrą woń.

Może się zdarzyć, że kot nie będzie chciał korzystać z takiego typu toalety. Pomocne jest zdjęcie drzwiczek lub stopniowe przyzwyczajenie kota do “dachu”.

 

Kuwety przesiewowe

Take toalety posiadają specjalne sitko. Pomaga ono w utrzymaniu żwiru w czystości. Dzięki niemu przesiewamy zbrylone grudki i oddzielamy je od sypkiej frakcji. Sitko może występować zarówno w toaletach otwartych, jak i zamkniętych.

 

Kuwety samoczyszczące

Takie toalety mechanicznie oczyszczają żwirek przy pomocy specjalnych łopatek lub sit. Nieczystości zostają przesunięte do specjalnych pojemników, które czyścimy bez “ruszania” pozostałej części kuwety.. W handlu dostępne są podstawowe modele “ręczne”, ale i również takie w pełni automatyczne z podłączeniem do WiFi i sterowane smartfonem. Niestety takie rozwiązanie (choć niezwykle wygodne) sprawdza się tylko u niektórych kotów, ponieważ wydają one specyficzne dźwięki, które nie każdy kot potrafi zaakceptować i się do nich przyzwyczaić.

 

Niezależnie od tego, jaki typ kuwety wybierzesz zawsze uważnie obserwuj zachowanie swojego pupila. Może się zdarzyć, że pierwsza kuweta będzie zupełnie nietrafiona. Pamiętaj również o odpowiednim żwirku, najlepiej naszym - Kot Bury - ekologicznym, wydajnym i w 100% polskim :)

 

Dziękujemy Ci za przeczytanie tego artykułu, spędziliśmy mnóstwo czasu, tworząc go dla Ciebie. Mamy nadzieję, że to co napisaliśmy było dla Ciebie pomocne, interesujące lub po prostu poruszające, jeżeli tak daj znać o naszym blogu swoim znajomych i prześlij link tego artykułu dalej.

Jeżeli interesują Cię ciekawostki i porady o naszych psich i kocich przyjaciołach to zapraszamy Cię do śledzenia naszego fanpage:

  • Zapisz się do Newslettera. 

Bądźmy zatem w kontakcie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony