Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Przyjaźń międzygatunkowa - kot a inne zwierzęta w domu

0
Przyjaźń międzygatunkowa - kot a inne zwierzęta w domu

Nie zawsze między kotem a innymi zwierzętami domowymi mieszkającymi pod jednym dachem panuje zgoda. Czasami wygrywa ich instynkt lub też po prostu nie potrafią się ze sobą dogadać i rywalizują między sobą o uwagę swoich właścicieli. Wiele zależy nie tylko od charakteru tych zwierząt, ale również od ich wychowania. Jednak czy przyjaźń międzygatunkowa między kotem a innymi zwierzętami w domu jest możliwa?

Relacja między kotami

Koty niełatwo zaprzyjaźniają się z innymi osobnikami swojego gatunku. To zwierzęta, które przepadają za samotniczym trybem życia, dlatego jeśli w domu jest więcej niż jeden kot, może dochodzić do różnych konfliktów między nimi. Ponadto obserwuje się także różne zaburzenia behawioralne, zwłaszcza gdy jeden z tych zwierząt próbuje przejąć rolę dominującą. W takiej sytuacji któryś z kociaków może m.in. zacząć załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne poza kuwetą czy mieć problemy z jedzeniem.

Chociaż istnieje ryzyko, że zwierzęta te nie będą się ze sobą dogadywać, przyjaźń między nimi wcale nie jest niemożliwa. Koci konflikt zwykle dotyczy kociaków, które dobierane są przypadkowo. Dlatego warto pod swój dach przygarnąć rodzeństwo lub koty w podobnym wieku, gdyż lepiej dostosowują się do wspólnego życia na stałe w jednym domu.

Przyjaźń między kotem a psem - czy jest możliwa?

Co ciekawe przyjaźń między tymi dwoma gatunkami zwierząt może przebiegać bezkonfliktowo. Dobrą relację psa i kota najłatwiej wypracować, gdy są jeszcze młode. Wychowywanie ich razem w zgodzie od najmłodszych lat, zwiększa szansę na to, że w przyszłości będą się przyjaźnić i bez problemu ze sobą dogadywać.

Pokojowa relacja jest o wiele trudniejsza między dorosłymi zwierzakami, zwłaszcza gdy któreś z nich jest agresywnie nastawione na drugi gatunek, co może być spowodowane jakimś traumatycznym przeżyciem lub złym wychowaniem. W takim wypadku bardzo ważna jest pomoc ze strony opiekunów, których zadaniem jest oswojenie psa i kota w swoim domu. Istotne jest tutaj to, by do obu tych zwierząt podchodzić z dużą cierpliwością, gdyż tylko wtedy będzie można zauważyć pozytywne efekty rodzącej się przyjaźni międzygatunkowej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony