Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Czy dotychczasowy żwir nie spełnia wymagań Twoich i Twojego kota?

1
Czy dotychczasowy żwir nie spełnia wymagań Twoich i Twojego kota?

Czy dotychczasowy żwir nie spełnia wymagań Twoich i Twojego kota? A może jeszcze nie podjąłeś decyzji jaki żwirek wybrać dla swojego mruczka? Czym się kierować przy jego wyborze?

 

Dobry, wydajny i ekologiczny żwir to podstawa dla każdego opiekuna kota. To właśnie ten produkt (zaraz po wyborze karmy) jest jednym z pierwszych po który sięgają właściciele kotów. Wybór żwiru powinien zależeć od dwóch głównych czynników:

  1. upodobań kota
  2. wymagań opiekuna

 

Dla kocich łapek z pewnością ważnym aspektem jest wielkość granulek. Młode koty zazwyczaj chętniej załatwiają się w drobnym żwirze. Niestety małe granulki potrafią być zmorą w mieszkaniu, gdyż często są wynoszone poza kuwetę na sierści bądź łapach. Bardzo drobne żwiry (np. drewniane albo bentonitowe) potrafią się mocno pylić, co zdecydowanie nie będzie wpływało pozytywnie na zdrowie naszego podopiecznego. Jeśli Twój kot z jakiegoś powodu kręci nosem na obecny żwir - spróbuj wersji z mniejszymi granulkami. 

 

Żwiry mogą być zbrylające lub nie. Wersja niezbrylająca stwarza problem przy czyszczeniu kuwety. Rozmoczony żwir często opada na dno, skąd trzeba go wyskrobać łopatką. Dużo wygodniejsze są żwiry zbrylające. Agregują się one w większe cząsteczki, które usuwamy z kociej toalety. Jeśli są wyprodukowane z naturalnych surowców (drewniane, kukurydziane, z otrąb pszennych) można je usuwać drogą sanitarną lub umieścić w kompostowniku. To wygodne i ekologiczne rozwiązanie. 

 

Zawsze trzeba zwrócić uwagę na jakość materiału, z którego wykonany jest żwir. Warto zaufać markom, które nie mają nic do ukrycia a wręcz promują swój produkt poprzez jego skład. Dobrym przykładem jest Kot Bury - ekologiczny żwir produkowany z otrąb pszennych. Przy jego wytwarzaniu nie używa się żadnej chemii. Nawet żwiry drewniane, które wydają się “ekologiczne”, potrafią być produkowane z odpadów meblarskich (np. płyt wiórowych). Warto więc szybciej zrobić porządny wywiad.

 

Przy problemach behawioralnych najlepiej sprawdzają się żwiry naturalne, bezzapachowe. Odłużmy na bok pachnące cytrusami bentonity. Może się okazać, że to właśnie “dziwny” zapach blokuje kota przez korzystaniem z kuwety.

Bardzo ważnym aspektem jest też szkodliwość żwirku w przypadku gdy kot ma chrapkę na podjadanie różnych rzeczy. Zdarza się, że kociaki chcą spróbować żwiru - wówczas absolutnie natychmiast należy zapomnieć o żwirach bentonitowych. Bentonit chłonie wodę i… zbryla się. Nie trzeba mieć wielkiej wyobraźni, aby zrozumieć co takiego może się stać w układzie pokarmowym naszego kociaka. Rozwiązaniem tego problemu są żwiry naturalne np. kukurydziane czy z otrąb pszennych. 

Może się zdarzyć też, że kot nie chce korzystać z kuwety pełnej.. żwiru silikonowego. Ten żwir wydaje specyficzny dźwięk podczas przesypywania. Może właśnie to skutecznie zniechęca kota do korzystania z toalety. Taki żwir niestety też bywa podjadany przez koty - pilnujmy aby tego nie robiły, a najlepiej - zmieńmy na inny, bezpieczniejszy.

 

Kolejną ważną kwestią jest wiązanie zapachów. Zwykły piach nie pochłania zapachu praktycznie w ogóle. Przykry zapach z kuwety przeszkadza nie tylko nam, ale i również kotom. Jeśli na dodatek mamy kota “super czyściocha” to niemal pewne jest, że do takiej kuwety nawet nie zajrzy a swoje sprawy załatwi gdzie indziej. Ważne jest więc aby wybrać taki żwir, który będzie dobrze wiązać niechciane zapachy.

 

Dziękujemy Ci za przeczytanie tego artykułu, spędziliśmy mnóstwo czasu, tworząc go dla Ciebie. Mamy nadzieję, że to co napisaliśmy było dla Ciebie pomocne, interesujące lub po prostu poruszające, jeżeli tak daj znać o naszym blogu swoim znajomych i prześlij link tego artykułu dalej.

Jeżeli interesują Cię ciekawostki i porady o naszych psich i kocich przyjaciołach to zapraszamy Cię do śledzenia naszego fanpage:

  • Zapisz się do Newslettera. 

Bądźmy zatem w kontakcie.

<span>Photo by <a target="_blank" href="https://wunderstock.com">Pok Rie</a> on <a href="https://wunderstock.com">Wunderstock</a> (<a target="_blank" href="https://wunderstock.com/public-domain-images">license</a>)</span>

 

 

Komentarze do wpisu (1)

12 grudnia 2020

Mam kotka(adoptowana tri kolorka)używam zwirku drewnianego wkurzam się tym roznoszeniu po mieszkaniu .Chcialabym spróbować zbozowego zwirku.Czy w sklepach zoologicznych różnego kupić wzglednie jak można zamówić uwas Czy dobrze się zbryla i nie pyli. Wanda obserwuj naszego Facebboka bedzimy informować kiedy i w jakich sklepach będzie dostępny nowy żwirek .Jesteśmy przekonani ze na początku lutego będzie dostępny w sklepach .

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony