Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Dlaczego kot drapie - sposoby na drapanie

0
Dlaczego kot drapie - sposoby na drapanie

Wielu właścicieli kotów boryka się z problemem drapania. Czasem kot atakuje dłonie bądź nogi, czasem jego ofiarą padają kanapa lub krzesło. Co zrobić, żeby kot nie drapał mebli? Jakie mogą być tego przyczyny? Jak oduczyć kota drapania?

 

Właściwie na początku powinniśmy się zastanowić dlaczego kot w ogóle drapie. Takie zachowanie jest jak najbardziej naturalne. My przecież też musimy się czasem podrapać a czasem… obciąć paznokcie :) Dla kotów drapanie ma na celu między innymi zachowanie higieny. Drapiąc pielęgnują pazury i pozbywają się ich martwych części (ich zewnętrznej łuski), czyli kolokwialnie mówiąc: ostrzą pazury. Naturalny instynkt podpowiada im: “aby być dobrym łowcą i sprawnie wspinać się po drzewach muszę mieć porządne szpony! pomogą mi też w walce o terytorium z innymi kotami”. Na drapanej powierzchni koty pozostawiają też swoje feromony i w ten sposób znaczą teren. Drapanie może być też chęcią wyładowania emocji lub.. ćwiczeń mięśni przednich łap :)

 

Jak oduczyć kota drapania? Przede wszystkim nie popełniajmy błędów od pierwszych tygodni życia kota przy socjalizacji. Od razu kierujemy drapiące zapędy na rzecz do tego odpowiednią - na drapak! 

Jeśli już istnieje problem z drapaniem spróbujmy nowy sprzęt ustawić tuż przy ulubionym fotelu czy kanapie. Drapak powinien być na tyle wysoki, aby umożliwić kotu drapanie w pozycji pionowej. Część kotów będzie jednak preferowała drapanie w pozycji poziomej, więc idealnie byłoby, gdyby drapak spełniał obie funkcje. Drapaki dla kotów występują w wielu wariantach i na pewno znajdziemy coś idealnego. Powierzchnie, które kot drapał szybciej możemy zabezpieczyć dwustronną taśmą klejącą lub folią aluminiową. Możemy też spróbować stosowania odstraszaczy o niemiłej dla kota woni, jednak pamiętajmy, że należy je stosować regularnie do momentu aż kot zaprzestanie niszczycielskich zachowań. 

 

Jakie jeszcze cechy ma idealny drapak?

Jest stabilny, dobrze przymocowany, atrakcyjny, stawia opór. Dlaczego kot wybrał akurat naszą kanapę? Nie przesuwa się, można się wyciągnąć na całą długość ciała, ma fajną strukturę. Postarajmy się aby drapak miał wszystkie te cechy. Wówczas istnieje większa szansa, że kot “odpuści” kanapę a zajmie się sprzętem do tego przystosowanym :)  

 

Drapanie może być traktowane jako wstęp do zabawy, a nawet jako zwracanie na siebie uwagi przez towarzyskie osobniki. Ustawiając drapak warto zwrócić uwagę na preferencje kota. Jeśli postawisz zabawkę w miejscu wygodnym dla Ciebie, ale w którym kot niechętnie przebywa to taki zabieg najpewniej się nie sprawdzi. Koty często drapią zaraz po przebudzeniu, więc interesującym miejscem byłoby właśnie to, gdzie nasz mruczek chętnie ucina sobie drzemki. Możemy też lekko oprzeć łapy kociaka na drapaku tym samym zachęcając go do korzystania z tego sprzętu. Jeśli kot niekoniecznie chętnie lubi dotykanie, to z pomocą przychodzi nam kocimiętka. To zioło jest bardzo atrakcyjne dla kotów i w większości przypadków będzie działało przyciągająco. Można też zachęcić kota poprzez zabawę np. z wędką. Gdy już kot raz wbije pazury w drapak i zyska on jego uznanie, z pewnością będzie to powtarzać. 

 

Jeżeli kot wybiera różne miejsca, by drapać i dokonuje tego regularnie, należy dociec, czy jest to działanie mające na celu znaczenie terenu, czy wynika z poczucia zagrożenia lub lęku. Musimy wówczas poznać przyczyny przyczyny stresu i niepokoju. Polecam poprzednie nasze artykuły nt. znaczenia terenu, stresu czy agresji. 
Pamiętaj, że jeśli nie zapewnisz kotu atrakcyjnych miejsc do drapania, to najprawdopodobniej zniszczy inne rzeczy np. Twoje ulubione meble.Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl