Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Karmy dla kota

0
Karmy dla kota

Czym się kierować w wyborze karmy dla kota?


Obecnie na rynku jest bardzo wiele różnych karm dla naszych czworonożnych pupili.

Jaka z nich jest najlepsza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
 
FIRMA / MARKA
Wiele osób kieruje się reklamami. Im bardziej dany produkt jest widoczny w telewizji lub sieci tym chętniej po niego sięgamy. Uważajmy jednak, gdyż nie zawsze to, co mocno reklamowane jest… zdrowe :)
Są jednak liderzy rynkowi, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w komponowaniu karm dla kotów. Czasem warto więc zaufać doświadczeniu. Pamiętajmy, że bardzo często posiadają oni wiele lat badań i wiele tysięcy testerów. Ryzyko “wtopy” jest więc bardzo niskie. Przykładem z “ludzkiego podwórka” może być niebieski krem Nivea lub aspiryna Bayera. Większość je zna i większość chwali. I co najistotniejsze - większości nie szkodzi (a pomaga). Takie same kamienie milowe są również w dietetyce zwierząt.
Czy oznacza to, że “młode” firmy nie mają żadnych szans? Oczywiście, że nie. Świat cały czas idzie do przodu. Prowadzone są nowe badania, odkrywamy nowe rzeczy i skuteczniejsze substancje. Firmy, które dopiero co wchodzą na rynek często mają za plecami sztab naukowców i hodowców. Zdarzają się też perełki które od razu są w stanie zawojować cały rynek i od początku cieszą się dużą popularnością.
Zanim więc zdecydujesz się na konkretną firmę - poczytaj o nich. Zapytaj sprzedawców lub przedstawicieli handlowych. Napisz do producenta bezpośrednio.


PRZEZNACZENIE
Każde zwierzę ma swoje indywidualne potrzeby. Nawet posiadając dwa osobniki w domu (np. rodzeństwo) z łatwością zaobserwujemy inne zachowania. Czy wobec tego należy je karmić tak samo? A czy sportowiec i pracownik biurowy powinni jeść to samo? Czy karmimy tak samo niemowlę i nastolatka?
Przy wyborze karmy zwróćmy więc uwagę dla jakiej grupy odbiorców jest ona kierowana. Producenci oferują rodzaje karm kategoryzowane według wielu założeń.


Istnieją karmy z podziałem na:
1.wiek zwierzęcia
kocięta,
dorosłe,
seniorzy;
2. konkretne potrzeby
zwykłe, standardowe  karmy “bytowe”
karmy specjalistyczne “funkcyjne” np. karmy wspomagające usuwanie kul włosowych u kotów
karmy weterynaryjne specjalistyczne np. karmy wspomagające pracę wątroby
3.aktywność
“domowe”  - przebywające głównie w domu
aktywne
4. rasę
karmy ogólne
karmy dedykowane np. karma dla kota syjamskiego
1. wagę kota dorosłego
koty “normalne”
koty duże takie jak np. maine coon


SKŁAD
Jedno z najistotniejszych, jeśli nie najistotniejsze kryterium wyboru. Przede wszystkim karma powinna być odpowiednio zbilansowana pod względem wartości odżywczych. Sama “duża zawartość mięsa” to nie wszystko!
Są karmy wysokomięsne, ale również i takie z przewagą składników pochodzenia roślinnego. Ba! Są nawet karmy wegetariańskie i wegańskie, co w mojej opinii jest mocno kontrowersyjne w przypadku karmienia kota.
Karmy ze względu na skład dzielą się na:
100 % składników pochodzenia zwierzęcego
z jednego zwierzęcia (monobiałkowe)
z kilku zwierząt
100 % składników pochodzenia roślinnego
dwa powyższe w różnych proporcjach
Do karm dodaje się również zioła i witaminy oraz składniki funkcjonalne np. wspierające pracę jelit.
Niestety pojawia się coraz więcej alergii pokarmowych wśród zwierząt. Nie wyrokujmy jednak sami, czy nasz podopieczny “ma na coś alergię”. Pójdźmy do weterynarza i wykonajmy odpowiednie testy.
Karmy suche mają szereg pozytywnych opinii. Nie oznacza to, że kota powinniśmy karmić tylko i wyłącznie suchą karmą. Czytajmy, pytajmy się - na pewno każdy z Was znajdzie złoty środek dla swojego podopiecznego. Dla początkujących właścicieli odradzam BARF, gdyż jego stosowanie wymaga dużej wiedzy.
Temat poszczególnych składników w karmach dla zwierząt jest bardzo obszerny, więc poświęcę mu jeszcze co najmniej kilka wpisów.
Zawsze należy podchodzić do naszych zwierząt indywidualnie a w razie wątpliwości żywieniowych - zasięgnąć porady weterynarza bądź dietetyka. Bądźmy odpowiedzialni!

Image by Luisella Planeta Leoni from Pixabay 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl