Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Koci psycholog

0
Koci psycholog

Większość posiadaczy kotów zdaje sobie sprawę z podstawowych potrzeb swoich pupili, takich jak dostęp do jedzenia, wody czy miejsce do spania i załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Czasem jednak nasze koty “dziwnie” się zachowują i nie bardzo potrafimy znaleźć przyczynę. Wtedy wkracza on - koci behawiorysta.

W dobie cyfryzacji wielu z nas ma dostęp do internetu a co za tym idzie - do licznych stron o kociej tematyce. Coraz częściej też zdajemy sobie sprawę, że postawienie miski z jedzeniem i wysprzątanie kuwety nie zapewni naszemu mruczkowi fajnego i interesującego życia. Dobrostan naszych kotów cały czas jest pilnie badany a nad tym wszystkim czuwają sztaby weterynarzy, dietetyków i właśnie behawiorystów.

Kiedy więc warto jest zasięgnąć porady kociego behawiorysty?
Przede wszystkim jeśli coś w zachowaniu kota nas niepokoi pomimo, że “ma zapewnione wszystko” i w naszej opinii jest zdrowy. Behawioryści przede wszystkim znają naturalne i prawidłowe zachowania kotów. Często posiadają również wiedzę weterynaryjną i dietetyczną. Zdarza się, że problem z zachowaniem naszej kici nie jest związany z kotem, ale… z właścicielem. Przykładowo jeśli kot nagle zaczął załatwiać się poza kuwetą to nie wynika to z jego “złośliwości”, ale np. ze zmiany żwiru, co kot przyjął z niechęcią. Warto więc od początku stosować dobre produkty, jak np. ekologiczny żwir Kot Bury z otrąb pszennych. Pomoże to uniknąć problemów w przyszłości przy ewentualnych zmianach.

“Koci psycholog” będzie potrafił też zdiagnozować ewentualne problemy zdrowotne. Nie zastąpi on weterynarza, ale jego opinia często jest bardzo ważna a samemu lekarzowi może pomóc w postawieniu prawidłowej diagnozy. Powiedzenie “w zdrowym ciele zdrowy duch” dotyczy nie tylko ludzi, ale i również zwierząt. Jeśli na przykład boli nas brzuch to z umiarkowanym entuzjazmem wybierzemy się na wycieczkę czy do kina. Kot niestety nie powie nam, że coś jest nie w porządku, da nam jednak szereg znaków, które dla “zwykłego właściciela” mogą być niejasne a dla zoopsychologa będą bardzo cenną wskazówką.

Warto poprosić o pomoc jeśli nasz kot:
•    jest agresywny (w stosunku do nas, innych ludzi, innych kotów)
•    intensywnie niszczy sprzęty domowe (drapie, gryzie, etc.)
•    jest bardzo strachliwy, wycofany, “zdołowany”
•    bardzo dużo miałczy (intensywna wokalizacja)
•    załatwia się poza kuwetą
•    niepokoi nas stan jego sierści (wygryza ją lub sierść “faluje” - zespół falującej sierści)   

Behawiorysta przeanalizuje otoczenie kota, nasze zachowanie i codzienne rytuały. Wizyta powinna się więc odbywać się w domu właścicieli. Warto jest się podzielić wszystkimi spostrzeżeniami, nawet tymi które wydają się nam nieistotne (np. zakup nowej pralki). Takie spotkanie powinno być bardzo szczere - właściciel nie może nic ukrywać ani udawać. Jeśli tak będzie postępować, to wówczas konsultacja nie będzie w żaden sposób pomocna, może wręcz doprowadzić do błędnych wniosków! Pamiętajmy, że problemy behawioralne mogą skutkować problemami zdrowotnymi. Nie lekceważmy więc żadnych sygnałów.

 

<a href="https://pl.freepik.com/zdjecia/milosc">Miłość zdjęcie utworzone przez freepic.diller - pl.freepik.com</a>

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl