Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Nauka korzystania z kuwety

0
Nauka korzystania z kuwety

Każdy właściciel kota marzy o tym, aby jego Mruczek bez szemrania załatwiał się tylko i wyłącznie w kuwecie. Jest to marzenie dość łatwe do zrealizowania pod warunkiem, że uzbroimy się w nieco cierpliwości i odpowiednią kuwetę z dobrym żwirkem.

 

Na wyborem właściwej kuwety zastanawialiśmy się już w poprzednich wpisach. Przypominam, że powinna być ona dostosowana do wielkości kota. Jeśli uczymy czystości kociaka to warto zaopatrzyć się w kuwetę niższą - przystosowaną do maleńkich, krótkich łapek. Lepiej też zacząć od kuwet okrytych a zabudowane modele zostawić na później. Obowiązkowo ustawiamy toaletę w odpowiednim miejscu - nie za głośnym, nie za tłocznym, nie za blisko misek z jedzeniem i wodą, łatwo dostępnym. Polecamy nasze inne wpisy, w których szczegółowo opisujemy tematykę kocich kuwet.

 

Uczenie kota korzystania z kuwety może przebiegać bardzo sprawnie i prosto. Zanim jednak do tego przystąpisz sprawdź:

  • czy masz odpowiednią kuwetę (wielkość, kształt),

  • czy kuweta stoi w dobrym miejscu,

  • czy żwirek jest czysty i zachęcający,

  • czy zaopatrzyłaś eś się w smakołyki do nagradzania   

 

Młode koty uczą się na prawdę szybko i większośc z nich dość wczesnie załatwia się tylko i wyłącznie w kuwecie. Nie zrażaj się więc jeśli Twój 3-miesięczny kociak nadal co jakiś czas pozostawia przykre niespodzianki w miejscach mniej odpowiednich. Dużo więcej cierpliwości należy poświęcić kotom dorosłym, które mają już swoje przyzwyczajenia i rytuały. W tym wypadku często nie mamy wyjścia i musimy zgadnąć, czego dany kot od nas oczekuje (a dokładnie: jakiej kuwety, gdzie postawionej, z jakim żwirkiem, etc…). 

 

2 2

Kociaki warto od małego zachęcać do zaglądania do kuwety. Naturalnym instynktem kotów jest załatwianie swoich potrzeb w piasku, więc wybór żwirków bentonitowych lub roślinnych jest najlepszym wyjściem. Jeśli kociak jest spokojny i zrelaksowany możemy spróbować go włożyć do kuwety i zamieszać piasek palcami. Damy tym samym znak naszemu podopiecznemu, że jest to przestrzeń w której można kopać… i się załatwiać. Najlepiej ten zabieg wykonywać po jedzeniu, zabawie lub spaniu. Manewr z wkładaniem kociaka do kuwety powtarzamy nawet kilkanaście razy dziennie. Ważne, aby nie stresować kota i żeby czas spędzony w kuwecie nie kojarzył się mu z czymś przykrym. Warto zwracać również uwagę na zachowanie kota. Może się zdarzyć, że sam będzie szukać “odpowiedniego” miejsca - warto jest mu je wtedy wskazać.

 

Jeśli kot wejdzie sam do kuwety to dajmy mu trochę prywatności. Nie stójmy nad nim, nie przyglądajmy się “czy na pewno się załatwił”, nie denerwujmy go. Generalnie załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych jest dla kotów bardzo specyficznym czasem, gdy stają się praktycznie bezbronne. Muszą się więc czuć pewnie i bezpiecznie.

Jeśli nasze zabiegi się powiodą i kot załatwi się w miejscu do tego przeznaczonym, to należy go entuzjastycznie pochwalić miłym głosem, pogłaskać czy podrapać. Warto również poczęstować go czymś pysznym do jedzenia. Nagradzając kota smakołykami należy pamiętać, aby robić to z dala od kuwety. Koty mocno pilnują swoich “obszarów”, które dzielą na te, w których jedzą, śpią, załatwiają się, etc. Jedzenie w kuwecie nie jest więc dobrym pomysłem. W przypadku, gdy kot regularnie załatwia się poza kuwetą można spróbować postawić toaletę właśnie w tym miejscu i stopniowo ją przesuwać. 

 

Jeśli pomimo Twoich starań nadal występują problemy, bądź “wpadki” spróbuj postawić kolejną kuwetę. Może dodatkowy wybór sprawi, że kot będzie bardziej skory do załatwiania potrzeb fizjologicznych do swojej toalety? A może po prostu potrzebuje więcej czasu?
Niezależnie jednak od powodów, zabrudzone miejsce poza kuwetą należy bardzo dobrze wysprzątać, bo koty mają tendencję “wracania”. Można też wykorzystać ten fakt i niewielką ilość nieczystości wrzucić do kuwety sugerując tym samym “odpowiednie” miejsce do takich czynności :)

 

Przy odrobinie cierpliwości i współpracy z kotem nauka czystości będzie bardzo prosta i szybko osiągniecie zamierzone efekty. Ważne, aby Twój towarzysz wiedział, że może czuć się bezpiecznie zarówno w Twoim towarzystwie, jak i w kuwecie a wówczas sukces jest na wyciągnięcie ręki :)
Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl