Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Siusianie do łóżka

1
Siusianie do łóżka

Czy zdarzyła Ci się kiedyś sytuacja, gdy wchodząc do swojej sypialni czujesz, że coś jest nie tak? Przeglądasz kąty i okazuje się, że Twój mruczek postanowił wykorzystać łóżko, jako kuwetę? A może kot sika w pościele regularnie? Jak temu zaradzić, co może być przyczyną?

 

Niestety wielu opiekunów boryka się z tym ciężkim problemem. I często pomimo, że kot ma nową kuwetę, pachnący i czysty żwirek to i tak wybiera nasze łóżko zamiast swojej toalety. Zanim zaczniemy się denerwować warto odpowiedzieć sobie na pierwsze dwa pytania:

czy kot jest młody czy to już nasz wieloletni mieszkaniec?

czy zdarzyło się to raz, czy takie zachowanie jest nagminne?

Jeśli nasz kociak jest młodzikiem być może jeszcze po prostu nie nauczył się korzystać z kuwety. Dajmy mu więc trochę dodatkowego czasu i wykażmy się cierpliwością. Niektóre kociaki będą potrzebowały więcej czasu, aby nauczyć się załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w miejscu do tego przeznaczonym. Więcej informacji na temat nauki korzystania z toalety pojawi się w kolejnych wpisach.

Jeśli kot jest dorosły, ale załatwienie się w naszej pościeli było tylko jednorazowym incydentem to najprawdopodobniej nastąpiła jakaś pojedyncza sytuacja stresogenna - może to być zarówno wizyta sąsiada, jak i brudna kuweta. Po jej ustąpieniu kot najprawdopodobniej “wróci do normalności”. Ale jeśli nasz dorosły kot siusia do łóżka regularnie, to problem może być bardziej złożony i długotrwały.

 

Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Oto kilka najważniejszych zagadnień:

 

Sprawa kuwety

czy jest czysta czy zdarza się nam “zapominać” ją wysprzątać

czy jest w niej odpowiedni (czyli akceptowany przez kota) żwirek i czy jest go wystarczająca ilość

czy stoi w odpowiednim miejscu 

czy ma odpowiednią wielkość dla naszego kota

 

Jeśli chociaż jeden z tych punktów jest w odczuciu naszego kota nieprawidłowy to może skutkować chęcią załatwiania swoich potrzeb poza kuwetą. Polecamy przejrzenie poprzednich wpisów, gdzie podpowiadamy m.in. gdzie powinna stać kuweta, jaki ma mieć rozmiar oraz jaki wybrać żwirek. Pamiętajmy, że przy większej liczbie kotów musimy im zapewnić odpowiednią liczbę kuwet!

 

Problemy zdrowotne

czy Twój kot jest “nieswój”? Nie je, jest smutny i osowiały?

czy miauczy podczas oddawania moczu lub kału?

czy sika według Ciebie zbyt często lub zbyt rzadko?

czy zaobserwowałeś krew w moczu?

Każde nieprawidłowe zachowanie kota powinno być dla nas sygnałem ostrzegawczym, że coś jest nie wporządku. Przyczyną problemów z oddawaniem moczu mogą być choroby np. dolnych dróg moczowych. Zawsze warto się przejść do weterynarza na konsultację. Jeśli wszystkie badania zakończą się pozytywnymi wynikami to problemu musimy szukać gdzie indziej…

 

Czynniki stresogenne

czy pojawiły się jakieś nowości w domu? Nowy sprzęt a może nowy kot?

czy w okolicy pojawił się hałas? Może sąsiad od tygodnia wierci dziury albo sam przeprowadzasz ostatnio mały remont?

jak bardzo kot jest z Tobą związany? Może przebywasz w pracy wiele godzin i kot jest sam w domu dnie i noce? A może pojawił się ktoś nowy i kot tęskni za Twoją atencją?

Koty są bardzo oryginalnymi zwierzętami, również z swoich zachowaniach. Błaha sytuacja z naszego punku widzenia, dla nich może być bardzo stresogenna. Jest to ogromnie szerokie zagadnienie, które będziemy poruszać jeszcze wielokrotnie. Najważniejszą sprawą jest to, aby jak najszybciej wyeliminować taki czynnik. Pamiętaj, że długotrwałe narażenie kota na lęk prowadzi do przewlekłego stresu. 

Każdy hałas - czy to remontowy, wirowania nowej pralki czy nawet imprezy może być przyczyną stresu. Może spokojne życie Twojego kociaka zostało zachwiane, bo Twoi sąsiedzi ostro imprezują?

Nowy mieszkaniec domu pod postacią kolejnego kota jest ogromnym wydarzeniem w życiu mruczka. Zanim zdecydujesz się na ten krok, uważnie przeanalizuj jak zrobić to mądrze i w ten sposób, by dotychczasowy mieszkaniec nie przeżywał męczarni i ogromnego stresu.

Jeśli Twój kot bardzo Cię kocha i jest mocno przywiązany to nawet Twoje krótkie wyjścia mogą być dla niego bardzo nieprzyjemne. Oznaką tęsknoty może być właśnie załatwianie swoich potrzeb w miejscu, które mocno pachną Tobą. Jeśli natomiast w Twoim życiu pojawił się nowy partner to zwróć uwagę na której stronie łóżka śpi - może to właśnie tam kot się załatwia? 

 

Reasumując problem z siusianiem do łóżka - co musimy zrobić?

Zabrudzone łóżko i pościel należy jak najszybciej porządnie wyczyścić, aby zapobiec wszelkim skojarzeniom prowadzącym do powtarzania niepożądanych zachowań. Najlepiej od razu wyprać lub nawet wymienić pościel i prześcieradło a czasem nawet materac. 

Możesz spróbować podać kotu jedzenie w łóżku. Zwierzęta te instynktownie nie mieszają “strefy posiłków” i “strefy załatwiania się”. Jeśli łóżko skojarzy z jedzeniem - nie powinien się już tam załatwiać.

Ostatecznie zawsze można po prostu zamknąć drzwi do sypialni. Niestety wcale nie  jest powiedziane, że kot nie przeniesie swoich zachowań na kanapę w salonie...

Obowiązkowo sprawdź kuwetę, przestaw w inne miejsce, dostaw jeszcze jedną, zmień żwir - oczywiście nie wszystko na raz! Po prostu szukaj optymalnego rozwiązania dla Twojego kota.   

Wyeliminuj wszystkie czynniki i sytuacje stresogenne!

Jeśli jakieś zachowanie kota wydaje Ci się szczególnie niepokojące - nie wahaj się pójść do weterynarza! Bardzo dużo problemów z oddawaniem moczu poza kuwetą ma źródło w chorobie.

Jeśli nadal nie radzisz sobie z tym problemem, zrobiłeś już wszystko a kot jest zdrowy - zasięgnij porady kociego behawiorysty.

 

Photo by Vladyslava Andriyenko on Unsplash

 

 

Komentarze do wpisu (1)

7 kwietnia 2021

Mój kot ,do lat załatwia się w łazience pod prysznicem ,a druga potrzebne przed prysznicem ,jest tez tak ,ze siku zrobi w kuwecie ,a do łazienki idzie na druga cześć.Co to może być i tak się dzieje od maleńkiego ,jest zdrowa ,proszę o porady

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl