Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Sylwester w rytmie kota

0
Sylwester w rytmie kota

W sylwestrową noc, jak co roku, wiele zwierząt przeżywa ogromny stres. Koty nie są tutaj wyjątkiem. Jak więc przerwać tą najbardziej huczną noc w roku? Jaki jest sylwester w rytmie kota?

Bądź spokojny. Pomimo, że Twój zwierzak szaleje, biega lub wciska się w najczarniejszy kąt w mieszkaniu - Ty pozostań spokojny. Koty przejmują emocje swoich właścicieli. Nie ekscytuj się więc, nie stresuj, nie reaguj “dziwnie”. Bądź, jak zawsze. Tylko spokój może Cię uratować.

Nakarm kota szybciej. Wiele kotów odmawia spożywania posiłków, jeśli się czymś stresują. Nie jest to nic niezwykłego - sami przecież często mamy “ściśnięty żołądek” przed ważnymi wydarzeniami. Warto więc zadbać, aby nasze zwierzę zjadło coś zanim zacznie się sylwestrowy szał. Nie zapominaj też o innych podstawowych potrzebach - wodzie i czystej kuwecie.

Zabezpiecz okna i drzwi  - zwłaszcza “drzwiczki dla kota”. W sylwestra absolutnie nie powinniśmy pozwolić kotu wychodzić na zewnątrz. Przerażone odgłosami zwierzę potrafi przebiec naprawdę spore odległości i może nie trafić z powrotem do domu. Co roku jest zgłaszanych mnóstwo zaginięć (ucieczek) zwierząt. Kot powinien mieć specjalną obrożę z imieniem i numerem kontaktowym do właściciela. Nawet jeśli zamknęliśmy się w mieszkaniu na głucho, to kot może wymknąć się, gdy ktoś uchyli na moment okno. Koty są sprytne i bardzo zwinne - możesz nie zauważyć, że właśnie dał nogę. Szczelne zamknięcie okien wygłuszy też nieco sylwestrową wrzawę i odgłosy fajerwerków. Pamiętaj, że “strzelanie” może się zacząć nawet na dzień czy dwa przed sylwestrem. Wszystko zależy od miejsca, w którym mieszkasz (i sąsiadów ;) ).

Część kotów może z ochotą zasiąść na parapecie i oglądać fajerwerkowe widowisko. Niestety jest to raczej mniejszość, chociaż każdemu życzymy, aby właśnie jego futrzak łagodnie przechodził ten stresujący czas. Aby ograniczyć rozbłyski warto zasłonić okna roletami czy żaluzjami. Można spróbować włączyć również spokojną muzykę (np. radio) aby nieco zniwelować niecodzienne hałasy za oknem.

Może się zdarzyć, że kot będzie szukać sobie kryjówki. Takie “bezpieczne miejsca” powinny być dla kota świętością. Nie wyciągaj go na siłę, nie wołaj, zostaw w spokoju. Kot sam zdecyduje, kiedy już czuje się bezpiecznie i sam opuści swoją kryjówkę. Jeśli organizujesz sylwestra w domu to zadbaj, aby chociaż w jednym pomieszczeniu był względny spokój, gdzie zwierzę może przeczekać ten trudny czas.

Niektóre koty reagują na sylwestrowe hałasy bardzo dużym stresem. W takich wypadkach mogą pomóc środki uspokajające. W handlu dostępne są obroże, tabletki, krople, żele i preparaty w postaci dyfuzorów, które instaluje się w gniazdku elektrycznym. Część z nich zawiera naturalne środki uspokajające, część feromony a jeszcze inne syntetyczne substancje. Pamiętaj, że niektóre z nich muszą być podawana znacznie szybciej np. 2 tygodnie przed stresogennym zdarzeniem. Zawsze warto zasięgnąć porady weterynarza i nie podejmować samodzielnie decyzji o podawaniu leków.

Pamiętajmy też, że najlepszym wyjściem dla zwierzaków będzie spędzenie tych trudnych chwil razem z nimi. Odliczanie do Nowego Roku może być przyjemne również w gronie rodzinnym z lampką szampana, bez głośnych wystrzałów i dudniącej muzyki.


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony