Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Znaczenie terenu

0
Znaczenie terenu

Problem z załatwianiem potrzeb fizjologicznych poza kuwetą poruszaliśmy już wielokrotnie. W tym wpisie skupimy się jednak na określonym ich aspekcie a dokładniej - znaczeniu terenu. Jest to naturalne zachowanie kota i ważny środek komunikacji.

 

Jeśli posiadamy “kota wychodzącego” to takie zachowanie nie powinno stanowić dla nas większego problemu. Po prostu będzie on znaczyć swój obszar “w terenie”. Kot najczęściej nie ma potrzeby znakowania moczem mieszkania. Jest to przecież “jego przestrzeń”, do której obce koty wstępu nie mają. Sytuacja się zmienia, gdy kot przestaje się czuć bezpiecznie. Może to być podyktowane wieloma czynnikami np. stresem.

Zdarza się jednak, że nic strasznego ani nowego się nie zdarzyło a kot i tak znaczy teren w mieszkaniu. Najczęściej takie zachowanie wykazują niekastrowane kocury, jednak każdy kot czy kocica może zacząć tak robić. Znakowanie moczem mieszkania może pojawić się również w okoliczności gdy kocury ogłaszają chęć współżycia lub w sytuacji, gdy pojawiają się inne koty. Takie zachowanie może się zdarzyć przy jednym osobniku lub dwóch i pojawiać się częściej, gdy kotów jest coraz więcej. Mocz dla kota to źródło własnego zapachu, który prawdopodobnie zwiększa poczucie pewności siebie ale i też bezpieczeństwa. Znaczenie moczem może pojawiać się okresowo i niestety w większości przypadków powraca.  

 

Mając kilka kotów z początku może nam się wydawać, że wszystko jest w porządku i nie występują żadne konflikty pomiędzy osobnikami. Znaczenie moczem może zacząć się po jakimś czasie. Kot dojrzewa społecznie między osiemnastym miesiącem a czwartym rokiem życia. Gdy koty są młode wydają się “dobrze żyć” ze sobą - problemy mogą się pojawić gdy dorosną a ich wzajemne relacje diametralnie się zmienią. W zatłoczonym domu koty mogą starać się wyładować emocje, wykorzystując wrodzone wzorce zachowań, m.in. znakowanie moczem. Takie zachowanie może służyć też do rozładowania frustracji i niepokoju wywołanego stresem spowodowanym nawet  przez niepozorne zmiany (np. małe przemeblowaniu salonu).  

 

Oprócz moczu, koty znaczą teren również na inne sposoby. Należy pamiętać, że mają one bardzo czuły węch i pozostawiony przez nie zapach może być niewyczuwalny dla nas, ale dla innych osobników już owszem.

  1. Odchody

Pozostawienie odchodów w miejscu przyciągającym uwagę jest bardzo silnym sygnałem dla innych. Może się zdarzyć, że jest to związane z problemami z załatwianiem się poza kuwetą, ale może być to zachowanie naturalne - właśnie znaczenie terenu.

  1. Ocieranie się

Koty oznaczają przedmioty, inne koty oraz członków swojego stada wydzieliną z gruczołów łojowych. Mają je zlokalizowane wokół pyszczka, podbródka, na głowie i przy nasadzie ogona.  

  1. Drapanie

Ta czynność również pozostawia swoisty zapach na drapanych przedmiotach. Zachowują się na nich również ślady i łuski pazurów stanowiące wzrokowe informacje dla innych osobników. Oczywiście kot może drapać różne sprzęty z powodu zagrożenia lub lęku. Ten problem rozwiążemy jedynie, gdy właściwie rozpoznamy przyczyny stresu i niepokoju u naszego kota.  

 

Co należy zrobić w sytuacji gdy kot często znaczy teren?

Przede wszystkim zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Jeśli zachowanie ma podłoże stresowe należy wyeliminować wszelkie stresogenne czynniki. W walce ze znaczeniem terenu może pomóc zajęcie kota innymi rzeczami, np. :

  • poszukiwanie smakołyków ukrytych w różnych kątach, 
  • atrakcyjne zabawkami, 
  • nowe i bezpieczne miejscami do odpoczynku i relaksu. 

Pomóc mogą również syntetyczne feromony. Ważne aby połączyć je z odpowiednim zachowaniem opiekunów i terapią behawioralną. Czasem jednak okazuje się, że w przypadku mieszkań z wieloma kotami jedynym wyjściem jest ich rozdzielenie. 

 

<span>Photo by <a href="https://unsplash.com/@plhnk?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Paul Hanaoka</a> on <a href="https://unsplash.com/?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Unsplash</a></span>

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl