
Wybór wkładów do kociej kuwety na rynku współcześnie jest bardzo szeroki – nawet jeśli ograniczasz się do ekologicznych opcji. Poszukiwanie najlepszego granulatu dla Twojego pupila często odbywa się na zasadzie prób i błędów, ale dzięki dokładnym zapoznaniu się z właściwościami produktów możesz szybko wykluczyć warianty, które nie spełniają Twoich podstawowych wymagań. Jeśli zastanawiasz się, czym żwirek zbożowy różni się od drewnianego i na jakie właściwości tych produktów warto zwrócić uwagę, poniżej przygotowaliśmy ich krótkie porównanie.
Co łączy żwirek drewniany i zbożowy?
Oba wspomniane granulaty są szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, którym bliska jest idea zero waste – zwykle powstają z biodegradowalnych, nieszkodliwych odpadów produkcyjnych. Dzięki temu nie generują również nadmiaru odpadów w Twoim domu. Zarówno żwirek drewniany, jak i zbożowy można kupić w wersji zbrylającej i zapachowej – jednak ten pierwszy na rynku występuje w kilku różnych wariantach, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie, jeśli zależy Ci na tych właściwościach.
Czym różni się żwirek zbożowy od drewnianego?
Granulat robiony z odpadów w obróbce drewna na rynku zyskał popularność już jakiś czas temu, a produkt z otrąb pszennych to wciąż nowość na rynku - mogą wydawać się podobne, jednak jest pomiędzy nimi kilka zasadniczych różnic, o których warto pamiętać:
- żwirek zbożowy jest nieco cięższy i nie klei się do sierści ani futra, przez co w znacznie mniejszym stopniu roznosi się po mieszkaniu,
- pellet drewniany można kupić w wersji maskującej zapach, najczęściej w wersji cytrusowej, a wariant z otrąb pszennych ma dodatek eukaliptusa, który minimalizuje nieprzyjemne wonie,
- żwirek z drewna należy wyrzucać do śmietnika, również jeśli jest zbrylający, a ze zboża może być utylizowany drogą sanitarną.
Zarówno granulat drewniany, jak i zbożowy mają dużo zalet dla posiadaczy kotów, jednak nie są takie same. Nawet jeśli już jesteś fanem tego pierwszego, warto wypróbować wkład pszenny wkład do kuwet, który może pozytywnie Cię zaskoczyć.