Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

gdzie postawić kuwetę?

0
gdzie postawić kuwetę?

Najczęściej właściciele kotów toaletę swoich podopiecznych umieszczają w łazience. Czy jest to jednak dobre miejsce? Czym należy się kierować w wyborze miejsca na kuwetę?

 

Koty są prawdziwymi czyściochami. W związku z ich wielkim zamiłowaniem do higieny, również kocia toaleta musi być do tego przystosowana. Oprócz odpowiedniej wielkości bardzo ważnym aspektem jest również jej umiejscowienie (o kuwetach i ich kształtach opowiadaliśmy w poprzednich wpisach, np.https://naszkotbury.pl/pl/n/list . Sami przecież dobrze wiemy, jak istotny jest spokój i cisza w miejscu służącym do załatwiania spraw bardzo osobistych ;)

 

Kuweta powinna stać przede wszystkim w miejscu cichym i ustronnym. Nie może być to korytarz, który przemierzamy kilkanaście lub kilkadziesiąt razy dziennie. Kot potrzebuje spokoju, więc umiejscowienie toalety w pomieszczeniu często odwiedzanym jest złym pomysłem. Nasz zwierzak może wówczas zrezygnować z załatwiania się w takiej kuwecie i wybierze sobie inne, spokojne miejsce.

 

Kolejnym ważnym aspektem jest umieszczenie kociej toalety w odpowiedniej lokalizacji. Kuweta nie może być blisko misek z jedzeniem i piciem ani w sąsiedztwie ulubionego legowiska. Koty dzielą swoją przestrzeń na tą w której odpoczywają, spożywają posiłki i się załatwiają. Wydaje mi się, że nie trzeba tutaj poruszać tak oczywistych aspektów, jak zachowanie higieny - nie jemy przecież obiadu w toalecie. Kot też tego nie chce, więc nie zmuszajmy go do tak nienaturalnych zachowań. Nieprzyjemny zapach z toalety może skutecznie zniechęcić kota do spożywania posiłku, który w jego mniemaniu “stał się niejadalny” (zepsuł się, jest niezdrowy).

 

Zwróćmy również uwagę na łatwy dostęp. Nasz podopieczny powinien mieć łatwe, proste dojście do kuwety. Jeśli kot będzie musiał pokonać cały labirynt mebli i różnych szpargałów to najpewniej zrezygnuje z takiej przygody i załatwi się gdzie indziej. Z drugiej strony kot musi czuć się tam bezpiecznie, więc dobrze sprawdza się umieszczenie kuwety np. w kącie, gdzie zwierzę będzie “otoczone” ścianami a więc z dala od potencjalnych “wrogów”. Pamiętajmy również, aby nie zamykać drzwi do pomieszczenia gdzie stoi kuweta! Pomimo, iż kot będzie cenić sobie osłonę “tyłu” to kuweta nie może być wciśnięta gdzieś w najczarniejszy kąt mieszkania. Kot powinien swobodnie obserwować otoczenie, by móc uciec w razie zagrożenia. 

 

Ostatnią istotną sprawą jest zapewnienie spokoju i izolacji od potencjalnych zagrożeń. Kot raczej nie doceni kuwety “z widokiem na podwórko”, więc unikajmy stawiania jej w pobliżu drzwi balkonowych lub okien. Nasz milusiński z pewnością nie chciałby być obserwowany przez podwórkowego kolegę podczas defekacji. 

Czy wobec tego łazienka bez okna jest dobrym miejscem? To zależy. Pamiętajmy, że koty są bardzo wymagające i dość płochliwe. Jeśli nagle włączy się pralka albo suszarka podczas kociej toalety to możemy mieć problem, aby “przekonać” kota, że łazienka jest bezpieczna a te straszne dźwięki wcale nie zagrażają jego życiu lub zdrowiu.

 

Jeśli już wybierzemy odpowiednie miejsce to pamiętajmy, aby było ono raczej “na zawsze”. Częste przystawianie kuwety naraża kota na ciągły stres, co w konsekwencji może prowadzić do załatwiania się poza nią. Dobrze jest też dać kotu wybór. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym z piętrami warto aby jedna kuweta znalazła się na każdym z nich.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl