Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

koty i ich choroby dolnych dróg moczowych część 2

0
koty i ich choroby dolnych dróg moczowych część 2


W poprzednim wpisie zwróciliśmy uwagę jakie zachowania kota powinny wzmóc naszą czujność w związku z chorobami dolnych dróg moczowych kota (FLUTD). W tym wpisie opiszemy pokrótce trzy główne przyczyny tej choroby.

Najczęstszą przyczyną (ok 60%) zapalenia dolnych dróg moczowych jest FIC, czyli idiopatyczne, śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego. Przypuszcza się, że jednym z głównych czynników doprowadzających do tego schorzenia jest stres, jednak nie jest znana dokładna i rzeczywista przyczyna. Nie jest znany również mechanizm działania choroby, więc precyzyjna diagnostyka i skuteczne leczenie może być niemożliwe. FIC najczęściej dotyka kotów młodych i w średnim wieku, czyli do 10 roku życia. Objawia się utrudnionym oddawaniem moczu, częstomoczem, bólem przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych, załatwianiem się poza kuwetą a nawet krwiomoczem. Przyczyną FIC może być:
•    stres
•    przebywanie tylko w domu, brak wychodzenia
•    brak aktywności
•    nadwaga
•    życie w grupie innych kotów
•    częściej dotyka kastrowanych samców

Kolejnym schorzeniem jest kamica moczowa (do 20% przypadków). Obecność kamieni może powodować m.in. rozwój stanu zapalnego błony śluzowej lub prowadzić do niedrożności cewki moczowej. Aby zdiagnozować tą chorobę stosuje się badania ultrasonograficzne i rentgenowskie oraz badanie krwi i moczu. Leczenie objawowe polega na dożylnym wlewie płynów a czasem również podawaniu leków moczopędnych. Zwiększenie oddawania moczu ma spowodować przemieszczenie się kamieni. W przypadku, gdy kamienie “same” nie opuszczą organizmu kota, konieczne jest cewnikowanie lub usunięcie ich chirurgicznie. Obowiązkowo więc zwróć uwagę na to jak często kot oddaje mocz (zbyt często, zbyt rzadko), czy jest krew w moczu lub czy kot odczuwa ból przy dotykaniu brzucha (zwłaszcza części lędźwiowej). Przyczyną kamicy może być:
•    niewłaściwe pH moczu
•    nieodpowiednia dieta (złe dawki białka, magnezu, wapnia, sodu i potasu)
•    karmienie tylko suchą karmą, zwłaszcza gdy kot mało pije
•    stres

Stosunkowo rzadko spotykaną przyczyną chorób dolnych dróg moczowych są infekcje bakteryjne. Najczęściej zdarzają się wśród seniorów a dokładniej kotów powyżej 10 roku życia. W przypadku podejrzenia infekcji bakteryjnej zaleca się wykonywanie posiewów i antybiogramów, natomiast mocz najlepiej pobrać drogą nakłucia pęcherza u weterynarza.

Choroby dolnych dróg moczowych zdarzają się stosunkowo często a objawy są mocno nieswoiste. Pamiętajmy by zapewnić kotu odpowiednio zbilansowaną dietę, dostęp do świeżej wody i spokojne miejsce na kuwetę ze sprawdzonym żwirem. Zadbajmy o jego ruch (np. poprzez zabawę), dobre samopoczucie oraz unikajmy sytuacji i zdarzeń stresogennych. Obserwujmy czujnie wszystkie zachowania naszego podopiecznego a z pewnością szybko zauważymy niepokojące objawy i zdążymy na czas z wizytą u weterynarza.    

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl