Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

rodzaje zwirków

0
rodzaje zwirkow

 

Właściciele kotów często stają przed dylematem dotyczącym wyboru odpowiedniego żwiru dla swoich podopiecznych.

W handlu dostępnych jest kilka rodzajów, których nazwy nie koniecznie muszą nam coś mówić.

Co się zatem kryje za tymi tajemniczymi produktami?

 

ŻWIRY BENTONITOWE

Jedne z bardziej popularnych podściółek. Wyglądają jak zwykły żwir lub piasek, lecz wykonane są ze skały osadowej - bentonitu. Swoją popularność zdobyły niezbyt wygórowaną ceną i dobrą chłonnością wody (zwłaszcza bentonit sodowy). Ich wydajność jest zależna od jakości materiału. Tych żwirów nie wolno usuwać drogą sanitarną!

 

ŻWIRY SILIKONOWE

Jest to żwir wytwarzany z krzemianu sodu. Dzięki swojej porowatej strukturze jest w stanie absorbować spore ilości wody (również wilgoci z powietrza). Jest dosyć wydajny i prostu w użyciu. Wystarczy tylko usunąć odpady stałe a pozostały żwir wymieszać. Całość wymieniamy raz na 2-4 tygodnie. Żwir silikonowy nie pyli i nie zbryla się. Niestety jest też bardzo lekki i zdarza się, że koty wynoszą go na sierści i łapach poza kuwetę.

 

ŻWIRY DREWNIANE

Powstaje z drewna, najczęściej iglastego (głównie sosna i świerk). Jest wydajny i lepiej chłonie zapachy, niż inne żwirki. Taki żwir można usuwać drogą sanitarną. Występują żwiry drewniane w postaci pelletu i zbrylającego się “śrutu”. Żwiry drewniane słabej jakości potrafią pylić i być przyczyną alergii.ŻWIRY KUKURYDZIANE

Uzyskiwany jest z kukurydzy. Może się zbrylać dzięki skrobi zawartej w ziarnach. Jest lżejszy od żwirów bentonitowych. Można go usuwać w toalecie. Kupując żwir kukurydziany warto przeczytać etykietę, gdyż zdarza się, że oprócz kukurydzy występują tam inne, nienaturalne, składniki.

 

ŻWIRY Z OTRĄB PSZENNYCH - SUPER NOWOŚĆ!

Obecnie jedynym przedstawicielem tej kategorii jest Kot Bury. Wytwarzany jest z otrąb pszennych powstałych przy produkcji mąki konsumpcyjnej dla ludzi. Jest to w 100% ekologiczny produkt polski. W czasie wytwarzania tego produktu nie używa się żadnej chemii ani sztucznych substancji. Cały proces zapewniają wyspecjalizowane maszyny, które przy pomocy pary wodnej, ciśnienia i temperatury tworzą odpowiedni wielkości pellet. Żwir dostępny jest w wersji zbrylającej się - bardzo wygodnej w użytkowaniu. Nadaje się do spłukiwania w toalecie, nie zapycha rur kanalizacyjnych. Jest bardzo chłonny i jedno opakowanie wystarczy na kilka tygodni stosowania. Nie przykleja się do kuwety. Można go również kompostować, bo jest przyjazny dla środowiska. Dba o komfort kocich łapek, gdyż ma niewielkie granulki (pellet 15 mm). Bardzo skutecznie neutralizuje przykrą woń moczu. Nie przyczepia się do sierści ani łap. Jest idealny dla wszystkich kotów, zwłaszcza młodych. Zdarza się, że młode kocięta chcą “spróbować” żwiru - ważne jest więc, aby był on jak najbardziej naturalny i nie zaszkodził malcowi. Jeśli więc dbasz o dobro swojego kota oraz naszej planety - wybierz Kota Burego :)

 

Dziękujemy Ci za przeczytanie tego artykułu, spędziliśmy mnóstwo czasu, tworząc go dla Ciebie. Mamy nadzieję, że to co napisaliśmy było dla Ciebie pomocne, interesujące lub po prostu poruszające, jeżeli tak daj znać o naszym blogu swoim znajomych i prześlij link tego artykułu dalej.

Jeżeli interesują Cię ciekawostki i porady o naszych psich i kocich przyjaciołach to zapraszamy Cię do śledzenia naszego fanpage:

  • Zapisz się do Newslettera. 

Bądźmy zatem w kontakcie.

 

<span>Photo by <a target="_blank" href="https://wunderstock.com">Pok Rie</a> on <a href="https://wunderstock.com">Wunderstock</a> (<a target="_blank" href="https://wunderstock.com/public-domain-images">license</a>)</span>

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl